השמיים הם (לא) הגבול | האקדמית גורדון - המכללה לחינוך
צור קשר
  • captcha
  • 5033*

האקדמית גורדון בשיתוף עם תוכנית "שמיים" מלמדת את הסטודנטים והמדריכות איך לתחקר את עבודתם על פי מודל של חיל האוויר הישראלי.

תוכנית עמית אקדמיה, שפועלת כבר 6 שנים בהצלחה מרובה באקדמית גורדון, הולכת ומתרחבת תוך חיזוק קשרי אקדמיה-שדה ומתוך רצון מתמיד לשיפור וללמידה מיטבית לרווחת התלמידים, הצוות החינוכי והקהילה. הסטודנטים מתנסים בקבוצות של כ-10 עד 13 סטודנטים בכל מסגרת, מובילים יוזמות חינוכיות ומעורבים בחיי בית הספר והגן כארגון על כל היבטיו.

בתחילת הסמסטר התכנסו 112 הסטודנטים המתנסים בתוכנית ליום למידה חוויתי שבו נחשפו לתכנית "שמיים". רביב מלמד, מנכ"ל חברת שמיים וארץ, איש חיל האוויר במילואים, הרצה בפניהם על חשיבות הלמידה מטעויות בחיים בכלל ובתחום החינוך בפרט. הסטודנטים המתנסים בשבעה בתי ספר ו-18 גני ילדים בחיפה ובצפון למדו על חשיבות כתיבת תחקירים אישיים המתמקדים בפתיחות, כנות ולקיחת אחריות אישית.

בחלק השני של היום עבדו הסטודנטים בקבוצות בהנחיית מדריכות פדגוגיות מובילות של בתי הספר והגנים. לאחר משחקים ופעילויות בנושא למידה מטעויות, עבודת צוות, שיפור מתמיד ומנהיגות, התנסו הסטודנטים בכתיבת תחקירים אישיים בעזרת אפליקציה מיוחדת וניתחו תחקירים של עצמם ושל עמיתיהם בקבוצה.
המפגש המעשיר הוא חלק מתהליך מתמשך של שאיפה ללמידה ארגונית מיטבית שבו משתתף כל הצוות המוביל של התוכנית, הכולל את ראש מערך ההדרכה, ראש התוכנית, מדריכות פדגוגיות מובילות, מדריכות דיסציפלינריות וסטודנטים. כולם כותבים תחקיר על בסיס שבועי, וכך יוכלו הסטודנטים לנתח את פעולותיהם לאורך השנה במסגרת ההתנסות המעשית - תהליך התורם להכנתם כמורים חדשים במערכת החינוך. במפגש הקבוצתי השבועי, שנערך בהובלת המדריכה הפדגוגית המרכזת בכל אחת ממסגרות "עמית אקדמיה" בגנים ובבתי הספר, דנים הסטודנטים בתחקיר "חם" שעלה במהלך השבוע, ומנתחים אותו לצורך שיפור מתמיד. התגובות זה לזה מפתחות מיומנויות משוב ולמידת עמיתים.

עמית אקדמיה היא תוכנית התנסות מעשית ייחודית בה מתנסים הסטודנטים פעמיים בשבוע בגנים ובבתי הספר. בכל מסגרת של עמית אקדמיה מדריכה פדגוגית מובילה שנמצאת במשך כל ימי ההתנסות, וכן מדריכות דיסציפלינריות. הסטודנטים, המשובצים בקבוצות של 10-12 סטודנטים יחד בכל בית ספר ובמקבצי גנים סמוכים זה לזה, יוזמים פעילויות חינוכיות למען הילדים, נחשפים למגוון שיטות הוראה ושילוב טכנולוגיה, נפגשים עם בעלי תפקידים במסגרת, חווים הוראה בצמד, למידת חקר ולמידת עמיתים, ואף מגיעים לימי למידה מרתקים במכללה. להיות בעמית אקדמיה  ליהנות  מחדוות עשייה מגאוות יחידה אמיתית!