מורָה דרך

אנה לוקשבסקי ותלמידותיה: קטיה אנסקי, טלי וסרמן, אנה ורקין, תרצה כדן, תמר כהן ומיכל פקטור.
תערוכות וכנסים
מורָה דרך
הסיפור שלי
בין אדם לים
השקת הספר: "מעשה אורג - סיפורים והקשרים במסכת קידושין"
תערוכות וכנסים
מורָה דרך
הסיפור שלי
בין אדם לים
השקת הספר: "מעשה אורג - סיפורים והקשרים במסכת קידושין"

מורָה דרך


אנה לוקשבסקי היא אמנית ומורה לציור, בוגרת בצלאל והמדרשה לאמנות. לוקשבסקי מציגה בתערוכות בארץ ובחו"ל וחברה בקבוצת הציירות "הברביזון החדש". ציוריה עזי המבע מבוססים על התבוננות במודלים ומתאפיינים בצבעוניות עשירה, במשיחות מכחול רחבות ובטכניקה של ציור בצבעי שמן על בדים גדולים. לוקשבסקי מתמקדת בעיקר בציורי דיוקן של דמויות ססגוניות ודמויות משולי החברה, כשהיא מתעדת לא רק את מאפייניה החזותיים של הדמות, אלא, גם מבקשת ליצור דיוקן פסיכולוגי, מתוך התעניינות עמוקה במודל שלפניה.

התלמידות המציגות בתערוכה, חלקן תלמידות בראשית דרכן ולאחרות ניסיון אמנותי קודם, בחרו בלוקשבסקי כמורתן לציור, כי נמשכו לשפתה האמנותית ולאיכויות המיוחדות של ציוריה. בסיטואציית הוראה-למידה בסטודיו נוצר קשר ישיר וקרוב בין המורה לתלמידותיה, ולאישיותה ולשפתה האמנותית של המורה יש השפעה רבת עוצמה. השפעתה של לוקשבסקי על תלמידותיה ניכרת בנושאי הציור, בצבעוניות העשירה, באופן הנחת הצבע ובקומפוזיציות עזות המבע.

בתערוכה שלפנינו מוצגים ציוריה של לוקשבסקי לצד אלה של תלמידותיה, כולם צוירו מתוך התבוננות והם ערוכים לפי נושאים: דיוקנאות, טבע דומם ונופים. המודלים שבוחרת לוקשבסקי עבור תלמידותיה הם לעיתים אקסצנטריים או בעלי סיפור חיים מורכב, ובהנחייתה התלמידות מעבירות אל בד הציור את הנוכחות הפיזית והצבעונית של המודלים, כמו גם את עולמם הפנימי ואישיותם. האובייקטים של טבע דומם שמעמידה לוקשבסקי בשיעוריה מתאפיינים בעושר צבעוני ובטקסטורות מגוונות.

התלמידות לומדות ממורתן את שפתה האמנותית, וככל שניסיונן רב יותר הן מתחילות לגבש סגנון ציור אישי וייחודי להן. כך למשל, הנופים המוצגים בתערוכה צוירו מחוץ לשיעורי הציור - מתוך התבוננות ובאוויר הפתוח, והם מעידים על הטמעת הכלים האמנותיים שנרכשו בשיעורי הציור מצד אחד, ועל פיתוח שפה אישית ייחודית מאידך.

אוצרת התערוכה: רינה גנוסוב

ניתן לבקר בתערוכה בחודשים מאי-אוגוסט 2023

ימים א'-ה' משעה 10:00 עד 16:00 וביום ו' עד 12:00

שתפו:
מתעניינים בלימודים?

השאירו את הפרטים שלכם ונשמח לחזור אליכם

  • אנא מלאו את השדות הבאים
  • השדות המסומנים בכוכבית (
    *
    ) הנם שדות חובה
*
יש למלא שם מלא
*
יש למלא מספר טלפון
*
יש למלא אימייל
*
יש לבחור נושא התעניינות